Konto oszczędnościowe czy lokata bankowa? Planowanie oszczędności

Kiedy natychmiast potrzebujemy gotówki jesteśmy w stanie zrobić wiele, lecz czasami opłacamy to ogromnym kosztem. Tymczasem są skuteczne sposoby na to, aby oszczędzić sobie wiele trudu. Wśród tych sposobów może być założenie konta oszczędnościowego, które może być bardzo korzystne, jeżeli chodzi o maszynkę do oszczędzania pieniędzy, lecz nie każdemu może przypaść do gustu. Z drugiej strony możemy wyciągnąć ręce po lokatę bankową, która także może wydawać się doskonałym narzędziem na oszczędzanie. Koniec końców, wszystko będzie zależeć od naszych predyspozycji, bo aby oszczędzać, trzeba mieć wiele w sobie cierpliwości i pokory, lecz czasami warto, szczególnie jeżeli spojrzy się na dzisiejsze nie pewne czasy, gdzie każdy walczy o pieniądze.

Coś dla ludzi pragnących swobody w oszczędzaniu

Dla osób, które cenią sobie swobodę i pełną kontrolę nad oszczędnościami bez dwóch zdań najlepsze będzie konto oszczędnościowe (zobacz zestawienie kont oszczędnościowych). Pozwoli ono na wpłacanie dowolnych sum na konto, kiedy tylko chcemy. Również będziemy mogli wypłacić zebrane oszczędności, kiedy tylko nam się podoba, lecz będzie to objęte pewnymi kosztami, dlatego należy mieć na uwadze to, że na częstym wypłacaniu możemy więcej stracić niż zyskać. Środki na takim koncie będę zawsze opierały się na zmiennym oprocentowaniu.

Bo cierpliwość popłaca

Jeżeli jednak chcemy raz wpłacić pieniądze i być pewnym swego zysku to dobrym rozwiązaniem jest lokata terminowa. Im dłużysz termin oddania depozytu do banku, tym więcej możemy zaoszczędzić. Jednak trzeba liczyć się z tym, że po zerwaniu lokaty i wcześniejszym wypłaceniu pieniędzy, odsetki mogą być pomniejszone albo w ogóle poniechane. Warto pamiętać, że w przypadku niższych stóp procentowych warto skorzystać z lokaty długoterminowej, natomiast, gdy stopy procentowe wzrastają, warto wybrać krótsze lokaty. Większość lokaty dysponuje stałym oprocentowaniem, gdyż takie przynosi pewny zysk.

Zadbaj o to, abyś oszczędzał tak jak ci wygodniej

Decyzja, który sposób na oszczędzanie będzie lepszy należy już do nas samych. Warto ten wybór przemyśleć, zanim zdecydujemy się na pozornie atrakcyjne oferty banków. Gdy będziemy znali się na podstawowych sposobach oszczędzania i ich korzyściach, będziemy mogli rozsądnie ocenić czy dana oferta rzeczywiście jest taka korzystna, na jaką się wydaje.

Tags:

About Marcin Zasik

Afiliant, analityk produktów bankowych i pozabankowych; redaktor sieci portali o tematyce finansowej i ubezpieczeniowej.

Subscribe

Subscribe to our e-mail newsletter to receive updates.

Comments are closed.

Kredyt mieszkaniowy nr 1SPRAWDŹ
+